پرش لینک ها

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان یک درمان زیبایی است که موجب سفید شدن دندان‌ها می‌شود. البته بهترین راه برای حفظ لبخند سالم و درخشان، مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها است اما گاهی اوقات به دلایل مختلف، دندان‌ها نیاز به سفید کردن دارند. آن‌ها ممکن است با افزایش سن سفیدی خود را از دست بدهند، یا با کشیدن سیگار، نوشیدن چای یا قهوه لکه‌دار شوند. خوشبختانه درمان‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان‌ها در کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت، خیلی سریع و ایمن لکه‌ها از روی دندان‌‌ها از بین می‌برند و لبخندی روشن‌تر و سفیدتر به شما هدیه می‌دهند. به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم تا در مورد بلیچینگ دندان به طور مفصل صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان واقعا چیست؟

دندانپزشکی غیرتهاجمی یک گزینه درمانی است که هدف آن حفظ و نگهداری ساختار دندان سالم است. بلیچینگ یک روش غیرتهاجمی با  هدف درخشان کردن و روشن کردن ظاهر دندان‌های طبیعی است که هیچ آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند.

اما بلیچینگ دندان چگونه عمل می‌کند؟ هنگامی که ما غذا می‌خوریم، نوشابه، چای یا قهوه می‌نوشیم، سیگار می‌کشیم یا هر چیزی را که رنگی است وارد دهان خود می‌کنیم، دندان‌های ما آن رنگ را جذب کرده و لکه‌دار می‌شوند. به این لکه ها “کروموفور” می‌گویند. بلیچینگ با استفاده از یک ژل مخصوص کروموفورها را تجزیه کرده و از روی دندان‌ها پاک می‌کند. این ژل کاملا بی‌خطر است و در دهان به اکسیژن و آب تجزیه می‌شود.

راه‌های سفید کردن دندان

اگر به فکر سفید کردن دندان‌های خود هستید، ابتدا باید حقایقی که در مورد سفید کردن دندان وجود دارد را با متخصصین کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت مرور کنید. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که آیا دندان‌ها و لثه‌های شما برای انجام بلیچینگ دندان به اندازه کافی سالم هستند یا خیر و کدام روش سفید کردن دندان برای شما بهترین است. برای کمک به شما در ادامه چند روش سفید کردن دندان را معرفی می‌کنیم.

خمیردندان‌های سفیدکننده دندان

خمیردندان‌های سفیدکننده به از بین بردن لکه‌های سطحی روی دندان شما کمک می‌کنند. آن‌ها حاوی ساینده‌های ویژه و همچنین پولیش یا مواد شیمیایی هستند که باعث حذف لکه می‌شوند. مواد تشکیل‌دهنده این خمیردندان‌ها، معمولا فقط نسخه ظریف‌تری از آن‌هایی هستند که در خمیردندان‌های معمولی استفاده می‌شوند، بنابراین بعید است که باعث سایش بیش از حد دندان‌ها شوند و فقط می‌توانند آن‌ها را حدود یک درجه روشن‌تر کند.

نوارها و ژل‌های سفیدکننده بدون نسخه

محصولات سفیدکننده بدون نسخه و حرفه‌ای نتایج قابل توجه‌تری دارند، زیرا حاوی موادی هستند که به روشن شدن رنگ در عمق دندان کمک می‌کنند. ژل‌های سفیدکننده به طور مستقیم با یک برس کوچک، دو بار در روز و به مدت دو هفته روی سطح دندان‌ها اعمال می‌شوند. پس از چند روز، تغییر رنگ قابل توجهی را مشاهده خواهید کرد و نتایج نهایی معمولاً حدود چهار ماه باقی می‌ماند. همچنین نوارهای سفیدکننده با یک ژل سفیدکننده مبتنی بر پراکسید پوشانده شده‌اند و باید دو بار در روز، هر بار به مدت ۳۰ دقیقه و برای دو هفته استفاده شوند. نتایج نوارهای بلیچینگ دندان حدود چهار ماه ماندگاری دارد.

شستشودهنده‌های سفیدکننده

شستشودهنده‌های سفیدکننده، مانند بیشتر دهانشویه‌ها، نفس را تازه می‌کنند و به کاهش پلاک دندانی و بیماری لثه کمک خواهند کرد. آن‌ها همچنین حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن هستند که موجب سفید شدن دندان‌ها می‌شوند. قبل از اینکه دندان‌هایتان را مسواک بزنید، باید روزی دو بار به مدت ۶۰ ثانیه این شستشودهنده‌ها را در دهان خود بچرخانید. آن‌ها معمولاً نسبت به سایر محصولات سفیدکننده بدون نسخه، تاثیر کمتری دارند، زیرا دندان‌ها فقط به مدت دو دقیقه در روز با آن‌ها در تماس هستند. بنابراین ممکن است ۱۲ هفته طول بکشد تا نتیجه حاصل شود.

تری دندان

کیت‌های سفیدکننده (tray)

این کیت‌ها به شکل یک محافظ دهان هستند که با محلول سفیدکننده پراکسید، پر می‌شوند و و روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. بسته به سطح تغییر رنگ مورد نظر، ممکن است این نوع بلیچینگ دندان بین چند ساعت تا چهار هفته یا بیشتر طول بکشد. کیت‌های سفیدکننده تری را می‌توان بدون نسخه یا با تجویز دندانپزشک خریداری کرد. البته آن‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند، نتایج سریعتر و مؤثرتری دارند، زیرا حاوی ماده سفیدکننده قوی‌تری هستند. تری‌های حرفه‌ای ممکن است سفارشی ساخته شوند و متناسب با دندان‌های شما باشند، در حالی که تری‌های بدون نسخه در اندازه‌های عمومی هستند. لازم به ذکر است، تری‌هایی که به درستی روی دندان‌ها قرار نمی‌گیرند، ممکن است به ماده سفیدکننده اجازه دهند با لثه‌ها تماس پیدا کند و باعث تحریک آن‌ها شود.

بلیچینگ آفیس (بلیچینگ در مطب)

تغییر رنگ قابل توجه در مدت زمان کوتاه، مزیت اصلی بلیچینگ آفیس است. این پروتکل شامل استفاده دقیق و کنترل شده از یک ژل پراکسید با غلظت نسبتا بالا است که توسط دندانپزشک یا تکنسین آموزش دیده پس از محافظت از لثه‌ها با یک سد لاستیکی رنگی بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود. به طور کلی، پراکسید برای چندین بار به فواصل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، روی دندان‌ها باقی می‌ماند که در مجموع حداکثر به یک ساعت می‌رسد. ممکن است به افرادی که دارای لکه‌های سرسخت هستند توصیه شود که یک یا چند جلسه دیگر برای بلیچینگ دندان مراجعه کنند، یا اینکه از آن‌ها خواسته شود که با یک سیستم بلیچینگ هوم، درمان خود را ادامه دهند.

مراحل انجام بلیچینگ آفیس

در حالی که جزئیات بلیچینگ آفیس ممکن است متفاوت باشد، اما یک روال نسبتاً استاندارد برای آن دنبال می‌شود. مراحل بلیچینگ آفیس در کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت به شرح زیر است:

 • ابتدا یک جمع‌کننده گونه در دهان قرار داده می‌شود تا تمام دندان‌هایی که هنگام لبخند قابل مشاهده هستند، در معرض دید قرار گیرد.
 • یک سد لاستیکی مایع یا رزین سخت‌کننده، روی بافت لثه مالیده می‌شود تا از هرگونه تحریک ناشی از ژل سفیدکننده محافظت کند.
 • ژل بلیچینگ حاوی پراکسید هیدروژن روی دندان‌های ناحیه زیبایی اعمال می‌شود و تقریباً ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی آن باقی می‌ماند.
 • ژل بلیچینگ، ساکشن یا شسته می‌شود و ژل تازه برای یک یا چند دوره ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای دیگر اعمال می‌شود.
 • در برخی از درمان‌های بلیچینگ دندان از نوری شدیدی استفاده می‌کنند که روی دندان‌ها متمرکز می‌شود و فرآیند سفید کردن را فعال یا تقویت می‌کند.
 • بین استفاده از ژل، دندانپزشک دندان‌ها را بررسی می‌کند تا ببیند چقدر سفید شده‌اند و آیا نیاز به استفاده از سفیدکننده بیشتری دارد یا خیر.
 • پس از استفاده از ژل نهایی، جمع‌کننده‌های گونه برداشته می‌شوند، دهان بیمار شستشو و تغییر سایه بلافاصله پس از درمان اندازه‌گیری می‌شود. دندان‌ها ممکن است بین دو تا سه درجه یا حتی هشت درجه سفید شوند. بخشی از اثر سفیدکننده به دلیل کم آبی بدن در طول فرآیند بلیچینگ است که باعث می‌شود دندان‌ها سفیدتر از رنگ جدید واقعی خود به نظر برسند. این رنگ بعد از چند روز ظاهر می‌شود.

اگر میزان سفید شدن دندان‌ها رضایت‌بخش نباشد، دندانپزشک شما ممکن است در آینده بلیچینگ آفیس و/یا استفاده از تری‌های بلیچینگ هوم را توصیه کند.

تاباندن اشعه در بلیچینگ آفیس

بلیچینگ هوم ( بلیچینگ در منزل)

بسیاری از دندانپزشکان بر این عقیده هستند که بلیچینگ هوم می‌تواند بهترین نتایج را در مدت طولانی داشته باشند. کیت‌های بلیچینگ هوم حاوی یک ژل پراکسید با غلظت پایین‌تر هستند که به‌ مدت یک ساعت یا بیشتر (گاهی در طول شب) روی دندان‌ها باقی می‌مانند. هرچه درصد پراکسید کمتر باشد، ممکن است مدت استفاده از کیت بلیچینگ دندان بیشتر باشد. این ژل با استفاده از تری‌های بلیچینگ سفارشی که شبیه محافظ‌های دهان هستند، روی دندان‌ها اعمال می‌شود. این تکنیک ساده است و دندانپزشکان می‌توانند به راحتی درمان سفید کردن دندان‌ها را برای بیماران ارائه دهند. هزینه کلی آن در مقایسه با بلیچینگ آفیس کمتر است و به همین دلیل بسیاری از افراد می‌توانند از مزایای سفید کردن دندان بهره‌مند شوند.

مراحل انجام بلیچینگ هوم

بلیچینگ هوم تحت نظر دندانپزشکان کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت انجام می‌شود. تری‌های سفارشی باید به منظور اطمینان از توزیع مناسب محلول سفیدکننده ساخته شوند. زیرا ممکن است مقدار زیادی از محلول هدر برود یا در مناطقی از دهان که آسیب‌دیده باشد نفوذ کند. مراحل انجام بلیچینگ هوم به شرح زیر است:

 • ابتدا دندانپزشک با استفاده از بتونه دندانی غیرسمی از دندان‌های بالا و پایین شما قالب می‌گیرد تا براساس آن تری مناسب با دندان‌هایتان ساخته شود.
 • در عین حال، رنگ اولیه دندان‌های شما برای مقایسه پس از اتمام سفید کردن ثبت می‌شود.
 • هنگامی که تری‌ها آماده شدند، دندانپزشک در یک جلسه به شما نشان می‌دهد که چگونه از ژل سفیدکننده و تری‌ها استفاده کنید و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای به دست آوردن نتایج مطلوب را به درستی انجام دهید.
 • قبل از شروع بلیچینگ دندان در خانه، باید مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و دهان و دندان‌های خود را کاملاً تمیز کنید.
 • این روش معمولاً یک ساعت در روز به مدت دو هفته انجام می‌شود، البته برخی از کیت‌های سفیدکننده را می‌توان در طول شب نیز استفاده کرد. هنگام نصب تری‌ها باید از خوردن، نوشیدن یا سیگار کشیدن خودداری کنید و تا ۳۰ دقیقه بعد از آن به همین کار ادامه دهید.
 • پس از گذشت دو هفته از درمان، دندانپزشک یک جلسه به پیگیری نتایج و مقایسه آن‌ با سایه مرجع اختصاص می‌دهد.
 • در صورتی که نیاز باشد، درمان ادامه می‌یابد و از محلول سفیدکننده اضافی برای رسیدن به نتایج دلخواه استفاده می‌شود.

سفید کردن دندان

مزایای انجام بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان به دلایل مختلفی بسیار محبوب است. بیایید نگاهی به مزایای آن بیندازیم.

 • می‌تواند تغییرات جدی در ظاهر دندان‌های شما ایجاد کند.
 • موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
 • یک لبخند زیبا می‌تواند ظاهر شما را دوستانه و شاد نشان دهد.
 • یک لبخند سفید و درخشان، خطوط و چین و چروک‌های صورت را کمرنگ می‌کند و ظاهر کلی جوان‌تری به شما می‌بخشد.
 • لبخند سفید، احساس سلامتی به انسان می‌دهد.
 • بلیچینگ دندان یکی از مقرون‌بصرفه‌ترین گزینه‌ها برای درمان زیبایی دندان است. اگرچه بسته به اینکه کیت‌های سفیدکننده بدون نسخه را انتخاب کنید یا آن را در مطب دندانپزشکی انجام دهید، قیمت‌ها بسیار متفاوت است.
 • سفید کردن دندان غیر تهاجمی و عملاً بدون درد است و عوارض جانبی مضری ندارد.
 • بسته به اینکه کدام فرآیند بلیچینگ دندان را انتخاب می‌کنید، می‌توان آن را در خانه انجام داد.
 • سفید کردن دندان به حداقل آمادگی نیاز دارد و نتایج آن سریع است.

خطرات سفید کردن دندان

در حالی که سفید کردن دندان یک روش غیر تهاجمی و تقریباً بدون درد است و بسیار ایمن تلقی می‌شود، خطرات و ملاحظاتی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

 • در صورت استفاده از یکی از مواد سفیدکننده با قدرت بالاتر، ممکن است دندان‌ها و لثه‌ها دچار حساسیت شوند که معمولا موقتی است.
 • نتایج بلیچینگ دندان را نمی‌توان تضمین کرد و بسته به سن، سبک زندگی، ژنتیک و رنگ و وضعیت اولیه دندان متفاوت است.
 • اگر مواد سفیدکننده از طریق یک ترک یا حفره پر نشده به داخل دندان شما نفوذ کند، می‌تواند بسیار دردناک باشد و باعث آسیب داخلی دندان شود.
 • همچنین ممکن است نتایج یکدستی را بر روی دندان‌های خود مشاهده نکنید. این مورد مخصوصاً اگر از نوارهای سفیدکننده استفاده می‌کنید و دندان‌هایتان کج هستند یا روی هم قرار گرفته‌اند، بیشتر اتفاق می‌افتد. زیرا نوارها ممکن است به طور کامل با سطح همه دندان‌ها درگیر نشوند و همین مسئله باعث ایجاد لکه‌هایی شود که نسبت به سایرین سفید هستند.
 • سفید کردن دندان‌ها یک راه حل دائمی نیست و مدت زمان ماندگاری نتایج بسته به سن، ژنتیک و سبک زندگی شما متفاوت است. سیگار کشیدن و مصرف غذا/نوشیدنی حاوی تانن مانن قهوه و پرتقال، می‌تواند باعث بازگشت سریعتر لکه‌ها شود.
 • همه لکه‌ها را نمی‌توان با سفید کردن دندان برطرف کرد. دندان‌هایی که از داخل آسیب دیده‌اند، دچار فلوئوروزیس شده‌اند و آن‌هایی که دارای لکه‌های معدنی هستند، ممکن است اصلاً سفید کردن نشوند. قبل از عمل بلیچینگ دندان، باید با متخصصین کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت مشورت کنید تا متوجه شوید که آیا فرآیند سفید کردن دندانی که انتخاب می‌کنید مؤثر است یا خیر.
 • سفید کردن بیش از حد دندان توسط برخی از افراد که به سفیدی و درخشندگی دندان‌های خود وسواس دارند، ممکن است باعث تحریک و در برخی موارد ایجاد درد شود.

آفیس بلیچینگ

چه زمانی به بلیچینگ نیاز داریم؟

اگر دندان‌های شما در اثر لکه‌های سطحی دچار تغییر رنگ شده‌اند، به احتمال زیاد از بلیچینگ دندان سود خواهید برد. به منظور تعیین دقیق‌تر نوع لکه‌های موجود، برای مشاوره و معاینه به کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت مراجعه کنید. دندانپزشکان مجرب کلینیک به شما توضیح می‌دهند که این روش دقیقاً شامل چه مراحلی است و چه نوع نتایجی را می‌توانید برای لبخند خود انتظار داشته باشید.

با این حال، بهترین کاندیداها برای سفید کردن دندان افرادی هستند که دندان‌های سالم و مینای ضخیم و مناسبی دارند. اگر بیمار از مینای نازک یا فرسایش‌یافته رنج می‌برد، ممکن است پس از درمان، ناراحتی بیشتری را تجربه کند. علاوه بر این، استفاده از ژل سفیدکننده روی دندان‌های فرسوده، می‌تواند مینای دندان را ضعیف‌تر کند و بافت حساس و تیره‌تر عاج زیر آن را نمایان کند. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا لبخند شما می‌تواند به طور ایمن از طریق بلیچینگ درمان شود یا خیر.

مراقبت‌های لازم بعد از انجام بلیچینگ

اگر می‌خواهید بعد از انجام بلیچینگ دندان، لبخند خود را سفید و درخشان نگه دارید، باید تا ۲۴ ساعت پس از آن مراقبت‌های زیر را انجام دهید.

 • از مصرف هرگونه نوشیدنی با رنگ تیره مانند چای، قهوه، نوشابه‌های رنگی و آب میوه خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهای تیره رنگ مانند سس سویا، گوشت قرمز، شکلات و همه میوه‌ها به جز موز اجتناب کنید.
 • از خوردن هرگونه غذا یا نوشیدنی که باعث ایجاد لکه بر روی یک پیراهن سفید می‌شوند، خودداری کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت سیگار نکشید، کشیدن یک سیگار در ۲۴ ساعت، اول دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کند.
 • استفاده متوسط از سیگارهای الکترونیکی مشکلی ندارد.
 • به مدت ۲۴ ساعت از خمیر دندان‌های رنگی یا دهان‌شویه استفاده نکنید.

سوالات پرتکرار بلیچینگ

در این بخش به سوالات پرتکراری که در مورد بلیچینگ و سفید کردن دندان پرسیده می‌شود، پاسخ می‌دهیم.

سفید کردن دندان دائمی نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما می‌تواند از چند ماه تا سه سال دوام بیاورد. اگر سیگار می‌کشید یا زیاد چای یا قهوه می‌نوشید، اثر بلیچینگ دوام کمتری خواهد داشت.

بلیچینگ آفیس در یک جلسه انجام می‌شود. اما بلیچینگ هوم ممکن است تا دو هفته طول بکشد.

پراکسید هیدروژن موجود در محصولات سفیدکننده دندان در صورتی که بیش از حد استفاده شود، می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند. همچنین سفید کردن بیش از حد دندان ممکن است باعث آسیب به دندان‌ها شود. از طرف دیگر بلیچینگ دندان گاهی اوقات منجر به حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود که معمولا موقتی است.

سخن پایانی

تغییر رنگ دندان‌ها در طول زمان غیرمعمول نیست. این مشکل می‌تواند در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، غذا‌ها، نوشیدنی‌ها، بیماری، دارو و حتی ژنتیک باشد. یکی از روش‌هایی که برای سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلیچینگ است. بلیچینگ دندان یک راه سریع و مقرون‌بصرفه برای داشتن یک لبخند زیبا و درخشان است. متخصصین کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت، بلیچینگ را با استفاده از آخرین متدهای درمانی و با تجهیزات پیشرفته انجام می‌دهند تا کیفیت و ماندگاری بیشتری داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از قیمت‌های استثنایی سفید کردن دندان با ما تماس بگیرید.